warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/public_html/spor/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

top

Squash Nedir?

Squash her yaşta yapılabilecek bir spordur. Öğrenilmesi kolay bir oyundur ve farklı beceri seviyelerine uygun çeşitleri mevcuttur.

İlgililerine hayat boyu spor yapmak imkanı tanıyan squash farklı kabiliyetleri olanlar için de idealdir, çünkü boş vakitlerinizde keyif almak için tek başınıza squash oynayabileceğiniz gibi, squash’ı herhangi bir rakiple de oynayabilirsiniz.

Bowling

Bowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporudur.

BADMİNTON OYUN KURALLARI

BADMİNTON OYUN KURALLARI

TANIMLAR

Oyuncu : Badminton oynayan herhangi bir kişi

Maç :1 veya 2'şer kişiden oluşan taraflar arasında oynanan temel badminton karşılaşması

Tekler karşılaşması : Her yarı alanda birer oyuncun yer aldığı karşılaşma

Çiftler karşılaşması : Her yarı alanda ikişer oyuncun yer aldığı karşılaşma

Servis atan taraf : Servis atma hakkına sahip olan taraf

Karşılayan taraf : Servis atan tarafın karşısında yer alan taraf

1.Oyun Alanı(Kort)

1.1.

Badminton Malzemeleri

Badmintonun oynanabilmesi için raket, tüytop, ağ ve direklere ihtiyaç vardır.

Badminton raketleri çok hafif olup, ağırlıkları yapıldığı malzemeye bağlı olarak 90-140 gr civarındadır. Genellikle başkısmı, naylon ya da bağırsaktan yapılma malzeme ile örülüdür. Örgü kısımlarının her bir karesi eşittir. Rakette kullanılan malzeme kadar raketin kavranması da çok önemlidir. Şaft kısmı metalden, grafitten, fiberglastan (cam elyaftan) yapılır. Raketin uzunluğu 68 cm’den, genişliği ise 23 cm’den fazla olamaz. Bayan ve çocukların raketlerinin sap kısmı erkeklerinkinden küçüktür. Raketlerin örgüsünde kullanılan misinanın kalınlığı 0.66-0.80 mm arasındadır.

Türkiye'de Futbolun Tarihçesi

TÜRKİYE' DE FUTBOLUN KISA TARİHÇESİ

Birçok tarihsel verilere bakıldığında, futbol oyununu dünyanın bir çok yerine götürenlerin İngilizler olduğu anlaşılmaktadır.

İngilizlerin çeşitli nedenlerle dünyanın her yerine yayıldığı dönemlerde, Anadolu ve Osmanlı denetimindeki ülkelerde tütün ve pamuk ticareti yapmak için liman kentlere yerleşmişler. İşte bu İngiliz aileler, gemiciler, askerler, ticaret adamları yanlarında pipo, viski gibi ticari malların yanı sıra futbolu da beraberlerinde ülkemize ilk getirenler olmuşlardır. Bu ailelerin erkekleri kendi aralarında iddialı futbol müsabakaları oynarken, buradaki yakın dostları ve komşuları da onlara katılmışlardır. Daha sonra bunların yanına Rumlar da iştirak etmiş ve futbol oynayanların sayısında hızlı bir artış görülmüştür.

kumda voleybol

KUM VOLEYBOLU

KISIM -1 : OYUN

BÖLÜM 1: YERLEŞİM VE MALZEMELER

KURAL-1 OYUN SAHASI

Oyun sahası; oyun alanı ve serbest bölgeden oluşur.

1.1 ÖLÇÜLER

1.1.1 Oyun alanı 16x8 m. Ölçülerinde bir dikdörtgendir ve en az 3 m. Genişliği olan simetrik dikdörtgen biçiminde bir serbest bölge ile çevrilmiştir. Oyun sahasının yüzeyinden itibaren en az 7m.’ye kadar yükseklik, tüm engellerden arındırılmış olmalıdır.

SU TOPU OYUN KURALLARI

SU TOPU OYUN KURALLARI

Su topu, 7'şer kişiden oluşan 2 takımla 2 yarı - 4 periyot süresince suda yüzerek ve topu kaleye sokmaya çalışarak oynanan bir oyundur (6 oyuncu, 1 kaleci, 7 de yedek oyuncu vardır). Oyuncu değişikliğinde sınır yoktur. Oyun 7'şer dakikalık 4 devreden oluşur. Oyuncular sadece oyun durduğunda, yani periyot aralarında ya da gollerde değiştirilebilir. Tüm oyun içinde 2 mola hakkı vardır. Periyot araları 2 dakika, molalar da 1 dakikadır. Molalarda havuzdan hiç çıkılmaz, oyuncular kendi yarı sahalarına çekilip taktiklerini alırlar.
Bir oyuncu 3 şekilde oyundan atılabilir;

ÇİM HOKEYİ

ÇİM HOKEYİ:

Futbol alanı büyüklüğünde bir alanda, on birer kişilik takımların sopalar yardımı ile topu kaleye sokmak için mücadele ettikleri spor dalı.

BASKETBOL

BASKETBOL:

Topu yerden 3.05 metre yükseklikteki bir çemberden geçirmeye çalışan beşer kişilik takımların elle oynadıkları oyun.
Basketbol, aslen Kanadalı olan ve 39 yılını Amerika'da spor öğretmenliği yaparak geçiren Dr. James Naismith tarafından bulundu.

POLO

POLO:

İki takım arasında, top ve sopalar yardımıyla at üzerinde oynanan bir açık alan oyunudur. Küçük bir topu uzun soplar yardımıyla rakip kaleye atarak sayı kazanılmaya çalışılan "polo" oyununda oyuncuların hem ata binme hem de topa vurma becerilerinin çok iyi olması gerekir.

VOLEYBOL

VOLEYBOL:

Altışar kişiden oluşan iki takımın topu üç pasta filenin üzerinden geçirmeye ve rakip takımın sahasına düşürmelerine dayanan spor dalı.