warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/private_html/spor/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

su sporu

Dalgıçlık ve Tarihçesi

İnsanoğlunun nefesini tutarak sualtına ilk olarak ne zaman daldığı bilinmemekte ise de, profesyonel amaçla ilk dalışın günümüzden 5000 sene önce olduğu tahmin edilmektedir. Bu ilk dalgıçlar hiç bir alet kullanmadan, kendilerini dibe götürecek bir taş parçasına tutunup, dipten sünger, mercan ve sedef gibi gereksinimlerini elde ediyorlardı.

Su Topu ve Kuralları

Wp 1.4

Erkekler Kategorisinde ; Kale Çizgileri Arasındaki Mesafe 20 Metreden Az 30 Metreden Fazla Olamaz. Bayanlarda İse ; Aynı Mesafe 20 Metreden Az 25 Metreden Fazla Olamaz. Oyun Sahası Yan Çizgilerinin Arasındaki Genişlik 10 Metreden Az 20 Metreden Fazla Olamaz.

Wp 1.6

Havuzun Her İki Tarafında Belirleyici İşaretler Bulunacaktır.

Bunlar ;

A ) Beyaz İşaretler : Kale Çizgisi Ve Orta Saha Çizgisi.

B ) Kırmızı İşaretler : Kale Çizgisinden 2 Metre Uzaklıktaki Çizgi.

Yelken sporunun tarihi

Tarihsel gelişimi içerisinde karayolu ulaşımına alternatif arayan insanoğlu su ve denizle tanıştı. Büyük olasılıkla, yüzen bir ağaç gövdesi üzerinde durarak (ya da duramayarak) gerçekleşen bu ilk tanışma sonrasında, ağaç gövdeleriyle yapılan sallarla başladı ilk deniz ulaşımı.

sörf hakkında genel bilgiler

Sörf, uzun bir tahtanın yardımıyla dalgaların üzerinde kıyıya doğru kayarak yapılan ve çok sevilen bir spordur. Tahta üzerinde yapılan sörf özellikle okyanus kıyılarında yapılmaktadır. Türkiye’de tahta ile yapılan sörf için bir ortam bulunmadığından rüzgar sörfü yapılmaktadır.

Rüzgar Sörfü ve Yapılışı

1- Kendinizi dengelemek için ayaklarınızı yelken direğinin her iki yanına koyun. Dizlerinizi kırarak yelkeni çekip sudan çıkarın.
2- Yelkenin ipini sağ elinizle tutun.
1- Kendinizi dengelemek için ayaklarınızı yelken direğinin her iki yanına koyun. Dizlerinizi kırarak yelkeni çekip sudan çıkarın.

yüzme sporu ve yapılışı

Yüzme sporu, uluslararası standartlarda boyutu olan (50 metre, 8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest, sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50, 100, 200, 400, 800, 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışmaya denir.

deniz kayağı

Türkiye’nin güneybatı kıyıları deniz kayakçıları için adeta bir cennettir. Kürek çekmekte tecrübeli olabilirsiniz, veya daha önce hiç deniz kayağı yapmamış olabilirsiniz; .

Yüzme Stilleri

Serbest yüzme stili, yüzücünün kulaçlarla ve ayak vuruşlarıyla yüzdüğü bir stildir. Ayak vuruşları yüzücüye ancak %10 civarında hız kazandırmakta, büyük hız kulaçlardan alınmaktadır. Yüzülen en hızlı stildir. İsteğe bağlı olarak 3,5,6,9,10 kulaç ile yüzülebilir. Kulaç sıklığıyla beraber vücudun su içerisindeki uyumu da önemlidir.

Jiu-Jitsu

Bu geleneksel savunma sanatı samurayların silahlarını kullanamadıkları zaman baş vurdukları tekniklerden olusmuştur.

Feodal Japonya’da bunun gibi savunma sanatlarının ‘Yawara’, ‘daito-ryu’, ‘katori-ryu’ veya ‘takeno-uchi-ryu’ öncüleri vardı.