warning: Creating default object from empty value in /home/kundak/domains/kundak.org/private_html/spor/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

kanser

Akciğer Kanseri

Akciğer kanseri, tüm dünyada erkeklerde en sık görülen kanser türüdür. Tüm kanserlerin%16 sını, kanser ölümlerinin de %28 ini teşkil eder.

Trakea, bronşlar, bronşioller gibi alt solunum yolları ve akciğer parankiminden gelişen tümörlere genel olarak akciğer kanserleri denir. %90 dolaylarında 50 yaş ve üstünde görülür.
Akciğer kanseri ilk önce akciğerde başlar. Küçük hücreli akciğer kanseri akciğer dokularında kanser (habis, kötü huylu) hücrelerinin bulunduğu bir hastalıktır.

rahim agzı kanseri ve siz

Özellikle 20 – 25 yaş arasındaki her 3 kadından birinde bulunan ve rahim ağzı kanserine yol açan HPV virüsü cinsel yolla bulaşır. Kadınların çoğunda virüs vücuttan atılırken bazılarında atılamaz ve rahim ağzı kanserine neden olur.

VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi uzmanlarından ve tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY rahim ağzı kanserinden nasıl korunabileceğinizi, hastalığın teşhis ve tedavisini 10 soruda anlatıyor.

1.Rahim ağzı kanserine nasıl yakalanılır?

Zayıf kalmak kanser riskini de azaltıyor

Son 5 yılda yapılan yaklaşık 7 bin araştırmanın sonuçlarını inceleyen Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, ince kalmanın kanser riskini azaltmada yararlı olduğunu belirledi.

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, yaşam tarzıyla kanser riski arasındaki bağı ortaya koyan, bugüne kadarki en geniş kapsamlı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre, kanser riskini düşürebilmek için 21 yaşından sonra aşırı kilo almamaya özen göstermek, şekerli içecekler ve alkolden uzak durmak, kırmızı eti de ölçülü tüketmek gerekiyor.